seviye II“Yaşamın İlerleyen Programını Değiştirmek” üç program alanı içerir.

Öğrenciler birinci programda, Dört Sütun ve Beş Element teorisinin temel özellikleriyle tanıştırılır ve bu bilgiye dayanarak kendileri ve başkaları için dengeleyici ve destekleyici elementleri nasıl hesaplayacaklarını öğrenirler. Ayrıca yaşamlarını her yönden geliştirecek dengeleyici elementin enerjisini kazanmalarını sağlayacak bir geliştirme yöntemi öğrenirler.

İkinci programda gök kapısını açan ve yer kapısını kapatan bir güçlendirme alırlar. Bu onların iyi kalplilik temelini kuvvetlendirir, aydınlanmanın tohumlarını atar, yaşam gücünü canlandırır, negatif karmayı bastırır, gelişimlerini yükseltir ve gizli yeteneklerini tetikler.

Üçüncü programdaysa, uzaktan ve yüz yüze meta-akupunktur şifasının nasıl yapılacağını öğrenirler. Bu şifa yöntemi bir Emei Qigong şifacısı için temel araçlardan biridir ve nasıl yapılacağını öğrenmek kabiliyeti artırır.

Seminer Süresi: 4 gün

Seminer Akışı

I- Başlangıç seviyesi Meta-Akupunktur

 1. Faydaları
 2. Yüz yüze yapılış teknikleri
 3. Uzaktan yapılış teknikleri
 4. Adım adım pratik uygulama

II- Dört Sütun (Çin Astrolojisi) Temeli

 1. 5 elementin kategorizelenmesi
 2. 5 element ve karşılıkları
 3. Göksel gövdeler ve yersel dallar
 4. Dört sütun nedir?

III- 5 elementin transformasyonu

 1. Doğurgan ve engelleyici döngüler
 2. Doğurgan-tersi ve engelleyici-tersi döngüler; açıklamalar, örnekler, 15 döngü için soru cevap ve problem çözme çalışması

IV- Gövde ve Dal kombinasyonları ve düzenlemeleri

 1. Göksel gövdelerin 5 kombinasyonu ve değişimleri
 2. Göksel gövdelerin 4 uyuşmazlığı
 3. Yersel dalların 6 kombinasyonu
 4. Yersel dalların üçleme kombinasyonları
 5. Yersel dalların 6 uyuşmazlığı
 6. Yersel dalların 3 cezası (minör uyuşmazlıklar)
 7. Yersel dalların 6 zararı
 8. Yersel dalların karşılıklı yıkımı

V- Dengeleyen elementi bulmak

 1. Dengeleyen element nedir?
 2. Dengeleyen elemente nasıl karar verilir – ayarlama ve dengeleme için 5 yöntem

VI- Yaşamın İlerleyen Programını değiştirmek için uygulamalar

 1. “5 mevsim” uygulama zamanı ve yönü
 2. Uygulama öncesi hazırlıklar
 3. 5 Element Enerjisini Temel Dönüştürme Metodu hareketsiz uygulamalar
 4. 5 Element Enerjisini Temel Dönüştürme Metodu hareketli uygulamalar

VII- Yaşamın İlerleyen Programını Değiştirme

 1. Yaşamın İlerleyen Programı hakkında çeşitli görüşler ve yaklaşımlar
 2. Yaşamın İlerleyen Programı nedir?

i- Yaşamın İlerleyen Programı sebep ve etkiler
ii- Yaşamın İlerleyen Programı ve enerji

3. Yaşamın İlerleyen Programı nasıl değiştirilebilir?

Grandmaster Fu Wei Zhong, bu seminerde selefi Grandmaster Ju Zan’dan almış olduğu Emei Qigong’un 800 yıllık kesintisiz mirasına sahip orjinal bilgileri öğrencilere aktarmaktadır. Çalışma, kişinin enerji alanının dünyanın enerji alanı ile uyumlanmasını sağlayacak sabit ve hareketli qigong formları içermektedir.

Seminer programı içeriği genel başlıkları vermektedir, akışta değişiklikler olabilir.

“Yaşamın İlerleyen Programını Değiştirmek” Nedir?

Yaşamın İlerleyen Programı, kendi içinde iki unsur içeren bütün bir konsept; yaşam ve hareket. Bu iki unsur aynı zamanda nitelik ve nicelik olarak da ifade edilebilir. Biri diğeri olmadan tam değildir. Yaşam nitelikten bahseder, yaşamın kalitesi. Hareket nicelikten bahseder.

Yaşam boyunca yaşanan tüm inişler ve çıkışlar, göreceli zenginliklerden göreceli yoksunluklara, iyi bir sağlıktan zayıf bir sağlığa geçişler, birkaç hafta ya da ay süren yumuşak dönüşümler ya da yıllar süren zorlu ve çetin dönüşümler, sonra tekrar yumuşak geçişler – tüm bunlar onlarca ya da birkaç tane diye sayılabilirler.

Yaşamın niteliği ve hareketin niceliği, beraber ele alındıklarında, bir program oluşturular. İnsan yaşamının kalitesi doğum-öncesi 5 elementin enerjisinden elde edilir. Dönüşümler, bir hareketten göreceli zıddına geçişler, doğum-sonrası 5 elementin enerjisinden kaynaklanır.

Yaşamın İlerleyen Programı, doğum-öncesi ve doğum-sonrası enerjilerinin birleşiminin bir ürünüdür. Yaşamın İlerleyen Programını Değiştirmek için kişi kalbi geliştirmek ve 5 elementin enerjisini dönüştürmekle başlamak zorundadır.

Geçmişi bir hatırladığınızda, şu anda yaşamınızı çevreleyenlere baktığınızda, cevabı kolay olmayan bir sürü soru bulacaksınız. Eğer sevgi tatminkar bir ilişki ve mutlu bir ailenin temeli ise neden o zaman iki insan çılgınca aşık olup sonra kalpkıran yollarla ayrılırlar? Tüm sevginizi diğerine verdiğinizi düşünebilirsiniz – ama karşılığında aldığınız acı olmuştur. Eğer sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak iyi bir sağlık ve uzun bir yaşamın temeli ise neden kendine çok dikkat eden bazı kişiler ciddi hastalıklara yakalanır ya da tedavisi olmayan bir derde maruz kalırlar. Tam tersine, kendine dikkat etmeyen, ne yediğine aldırış etmeyen ya da egzersiz yapmayan bir sürü kişi ise ileri bir yaşa kadar yaşarlar.

Neden aynı hastalığa sahip ve aynı tedaviyi gören iki kişiden biri iyileşirken diğeri ölür? Neden gribe yakalanan bir kişi kolayca kendini toparlarken, diğeri bronşite çevirir ya da daha ciddi hastalıklara dönüşür? Bazılar fiziksel sağlığın mutluluğa giden yol olduğunu düşünürler. Ama bir kişinin durumu sadece fiziksel şartlardan değil, psikolojik, fizyolojik hatta iklimsel şartlar gibi nicelerinden etkilenir – sonuçta da mutsuzluğa yol açar.

Hiç, bir gün mutlu, diğer gün üzgün oldunuz mu? Dün kederli bugün memnun mu hissediyorsunuz – ve bunu açıklayacak hiçbir geçerli sebep yok mu? Bazı kişiler dikkatli ve özenli olurlarsa kendilerine huzurlu bir hayat garantileyebileceklerini düşünürler, ama onca dikkatlerine rağmen onlarca sorun yaşayan bir sürü kişi var. Bu gibi düşünen kişiler herşeyi doğru yaptıklarına inanıyorlar ve yanlış giden şeylere karşı sürekli kendilerini nasıl savunacaklarını bilerek büyük bir kayıp içinde yaşıyorlar.

Bazıları vardır, çok çalışarak zengin olacaklarını düşünürler. Ama hayatları boyunca çok çalıştıkları halde ellerinde birşey olmayanlar vardır. Aynı zamanda, bazıları varlıklı doğar ve rahat bir hayat sürerler, parmaklarını bile kaldırmadan ayrıcalıklı bir hayatın keyfini çıkarırlar. Diğerleri bilgi ve zekanın başarılı bir kariyer, zenginlik ve ün sağlayacağını düşünürler. Yine de her geçen gün bilgi ve becerileri arttığı halde varlıkları deniz dalgaları gibi yükselip alçalanlar vardır. Bazıları önemli insanlarla dostluk kuranların zenginlik ve politik güç sağlayacağını söyler. Ama her gün değişen bu dünyada ilişkilerin dengesi de sürekli değişir, bazen bir gecede bazen de bir yıldan diğerine.

Neden bazı iyi insanlar sonunda hiçbir şeye sahip olamaz ya da her zaman kötü şans yakalarında gibi gözükür? Tam tersi, bazı kötü insanlar, gerçekten kötülük yaparlar ve rahat, bereketli bir hayat sürerler. Neden çocuklar fiziksel yeteneklerinde ve zekalarında birbirinden farklıdır? Eğer genlerimiz bütün bunları açıklasaydı, neden aynı anne babadan doğan kardeşler farklı kişiliklere, hobilere, zeka ve yeteneklere sahipler? Neden anne babalar bir çocuğa bazen diğerinden daha fazla ilgi gösterirler? Neden bazı sıradan ailelerin olağanüstü zekada bebekleri olur? Bazı eğitimli, zeki anne babalarınsa algıda yavaş çocukları? Bazı çekici anne babalar çirkin çocuklara sahip olurlar?

Neden her gün bu ve benzeri şeyler olur?

Yaşamlarımız doğum-öncesi ve doğum sonrası enerjilerimizin kendi özgün 5 element düzenlemesini temel alır. Doğum-öncesi enerji geçmiş yaşamlarımız, anne babamız, cenin olarak zamanımız ve doğum şartlarımız tarafından belirlenir. Doğum-sonrası enerji ise tüm düşüncelerimiz, kelimelerimiz ve doğumdan sonraki davranışlarımızdan gelir. Hepimiz için doğum-öncesi enerji sabittir, doğduğumuz ana kadar gelen geçmiş tarafından belirlenir. Bunun için yapabileceğimiz hiçbir şey yoktur. Ama, doğum-sonrası enerjimiz farklı olarak her an yaratılır. Ve bunun için yapabileceğimiz bir sürü şey vardır. Bunu anlamak bizi geçmişin bağlarından ve suçlu hissetmekten kurtarır. Aynı zamanda, bizi gelecek korkusu veya merakından da kurtarır.

Doğum-sonrası enerjimizin 5 elementini geliştirmek, doğum-öncesi enerjimizin 5 elementinde eksik olan ya da zayıf olanları onarıp artırmamızı sağlar, böylece daha sağlıklı ve mutlu bir “şimdi”de yaşamamıza yardım eder. Bu, karşılığında, geleceğimiz için tatminkarlık tohumunu eker. Kim olursanız olun, doğduğunuz andan itibaren herşey gebelik döneminde set edildiği şekilde ilerler, bu, evrenin enerjisinin ve anne babanızın enerjisinin etkisi ve kontrolü altındadır. Olan şeyleri suçlamak ya da sonuçları değişmez olarak kabul etmek gereksizdir. Anne baba olmadan önce, bahsedilen temel prensiplerini öğrenemek, geliştirmek ve olabildiğince uygulamanın neden yararlı olduğunu anlamak önemlidir. Kim olursanız olun, size şu anda olanların daha önceki düşünce, konuşma ve davranışlarınızın ve geçmiş yaşamda yaptıklarınızın bir sonucu olduğunu bilmek en önemli noktadır. Doğumunuzdan sonra olan herşey ondan önce gelenin bir sonucudur.

Eğer geleceğinizi geliştirmek istiyorsanız, yaşamınızın kalitesini artırmak istiyorsanız, 5 elementin enerjilerini dönüştürmelisiniz – hareketin niceliğini artırıp azaltmalısınız- ve Yaşamın İlerleyen Programını değiştirmelisiniz. Bu şekilde yaşamın niteliği de değişir. Yaşamın İlerleyen Programı geliştiğinde, şimdi ya da gelecekteki her olay olumlu bir yönde ilerleyecektir. İlerleyen Yaşam Programı arabanın kullanıcısı gibidir. Bu kullanıcı uzun süredir bedeninizin ve kalbinizin seyahatlerini yönetti, seçtiği yol düz bir alandan dağlık tepelere, kavislere ve iniş çıkışlara değişkenlik gösterdi.

Şu ana kadar olanları anlıyor ya da hala şaşırıyor olabilirsiniz. Ama geçenlerden bir anlam çıkarabilseniz bile, ilerledikçe hala kafanız karışabilir çünkü arabayı kullananın nereye gittiğini bilmiyorsunuz ve gittiğiniz yolda göremediğiniz bir viraj yaklaşıyor olabilir. İlerideki yolun dik mi yokda düz mü olduğunu bilmiyorsunuz – size açıklanmadı. Ama, 5 elementin enerjisini dönüştürdükten sonra, arabayı kullananın düz ve planlı bir yoldan gideceğinden emin olabilirsiniz. Artık arabayı kalp kullanıyor olacak, ve bedeni kendisiyle beraber götürecek, daha aydınlık bir geleceğe doğru.

Her birimiz Yaşamın İlerleyen Programı’nın ustaları olduğumuzda, her birimiz özgürleşeceğiz.

Kişi doğduğunda, 5 elementin enerjilerini taşır, her biri değişik nitelik ve niceliktedir. Bazı insanlar 5 elementin tümünün enerjisine sahiptirler. Böyle bile olduğunda, genellikle bir elementin enerjisi çok güçlü ya da çok zayıftır, ya da bir ya da birkaç element eksik olabilir. Bazen elementlerin enerjileri düzgün dağılmış olabilir- yani hiçbir element çok güçlü ya da çok zayıf değildir. Bu, yeterli uygun enerji ya da dengeli enerji sahibi olmak demektir. Bir elementin enerjisi çok güçlü olduğunda, diğerlerini bastıracak ve ortamı ele geçirecektir. Aynı şekilde bir elementin enerjisi çok zayıf olduğunda diğer elementler tarafından ele geçirilecektir. Eğer element ılımlı olursa ne ele geçirilir en de ele geçirir. 5 elementin enerjisi ya bedende dengeli ve ılımlıdır ya da değildir. Eğer dengeli dağıtılmadıysa güçlü ya da zayıf demektir.

Bu farklı sonuçlara ve süreçlere yol açar. Kişinin fizyoloji ve psikolojisini, dış enerjiyle iletişim ve birleşmesini etkiler. Enerjinin hareketi – yukarı çıkan, aşağı inen, açılan ve kapanan- bu farklılıkları yansıtır, ve buna insanlar “kader, yaşam kalitesi” derler. Hareketin farklı aşamaları ve 5 element enerjisinin bedendeki transformasyonu, zaman ve mekanın hareket ve transformasyonu ile birleşir. Bu birleşme –birbirine karışan hareketler ve transformasyonlar- insanların “kısmet – hareketin dönüşümü-“ dedikleri şeydir. Eğer kişi uygun bir metod sahibiyse ve yeterli çaba gösterirse, o zaman soru “kader ve kısmet değiştirilebilir mi?” olmaz, kişinin kaderi ve kısmeti ne kadar değiştirebileceği konuşulur.

Büyük Metod iki yoldan oluşur. Birincisi kalbi geliştirmek. İkincisi ise 5 elementin enerjisini dengelemek.

Emei Qigong Seviye I semineri kalbin nasıl geliştirileceğinden ve başkalarına nasıl yardım edileceğinden bahseder.  

Emei Qigong Seviye II’de öğrenciler 5 elementi nasıl dengeleyeceklerini öğrenirler, bu sayede bedenlerindeki elementleri dengeli ve ılımlı hale getirebilirler ve Yaşamın İlerleyen Programını değiştirebilirler.