TRT 4K için, Emei Qigong 13. Soy Sahibi Grandmaster Fu Wei Zhong’un rehberliğinde hazırlamış olduğumuz “Mistik Bir Yolculuk: Çin-Emei” Belgeseli…

6. Bölüm – Zhong Feng

Zhong Feng Manastırı dağın orta bölümünde, iki zirvenin arasında yer alır. Zhong Feng ismi de buradan gelir, zirvelerin arasında demektir. Bu manastır en eski manastırlardan biridir, Qing Handenalığı dönemine aittir.

Grandmaster Fu Wei Zhong, Emei Dağı’nda 1227 yılında kurulmuş olan Emei Qigong’un 13. Soy Sahibi’dir. Altı yaşında dedesi tarafından Çin Tıbbı doktoru olarak yetiştirilmeye başlanmış. Otuzbeş yaşında okulun Soy Sahibi unvanını aldıktan sonra Çin Tıbbı bilgisiyle okulun Şifa Sanatları öğretisini birleştirmiş.

Her yıl öğrencileri ile bu kadim ve mistik dağda buluşup çalışma yaparak gelenekleri yaşatmaya ve bilgisini aktarmaya devam ediyor. Wuji Gong, Emei Qigong’un öğrettiği temel qigong formudur.

Qingyin Manastırı, Emei Dağı’nın orta bölümünde yer alır. Bulunduğu bölgenin yeşil tepeleri ve mavi suları gözalıcı bir doğa manzarası resmeder, klasik bahçe mimarili yapısı nedeniyle “dağın bahçesi” olarak bilinir.

Emei Dağı, tarihi ve geleneksel kültürünün yanı sıra doğası ile de büyüleyicidir. Çin’in çay kültürü dağın farklı köşelerinde çayevleri ile ziyaretçilerine keyifli dinlenme imkanları sunar. “Çin dünyadaki en iyi çayevlerine, Chengdu Çin’deki en iyi çayevlerine sahiptir” denir…

İzlemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.