TRT 4K için, Emei Qigong 13. Soy Sahibi Grandmaster Fu Wei Zhong’un rehberliğinde hazırlamış olduğumuz “Mistik Bir Yolculuk: Çin-Emei” Belgeseli…

5. Bölüm – Jing Ding

Emei Dağı beyaz bulutların arasına gizlenir. Jing Ding (Altın Zirve) Manastırı dağın zirvesinde 3077 metrede inşa edilmiştir. Ziyaretçiler bu noktaya oldukça zahmetli olan yürüyüş yoluyla ya da teleferik vasıtasıyla ulaşırlar.

Zirvede yer alan Dev Samandabhadra Bodhisattva heykeli dört yöne bakan dört yüzü ile altı dişli beyaz bir fil üzerinde oturur. Beyaz filin altı dişi bilince giden altı kapıyı temsil eder: göz, kulak, burun, dil, beden ve zihin. Aydınlanmış kişinin “bilince açılan altı kapısı” arınmıştır. Dört yön Bodhisattva’nın dört yöndeki aydınlatıcı faaliyetlerini sembolize eder.

Dört kutsal dağın her biri kendi içinde özgündür, yine de hepsi aynı şefkatli amaca hizmet ederler; insanın fiziksel ve ruhsal acılarından özgürleştirilmesi.

Sheshen Uçurumu Emei Qigong’un kurucusu Grandmaster Bai Yun’un 1227 yılında okulu kurmaya karar verdiği noktadır, 3600 farklı teknik, bilgi ve metodu biraraya getirerek harmanlamıştır. Emei Qigong, Soy Sahipleri aracılığıyla, bu bilgileri 800 yıldır kesintisiz bir şekilde bugüne kadar taşımıştır.

Geleneksel bir ziyaret mekanı olan dağın zirvesine tabandan itibaren onbinlerce basamaklı merdiven ve yürüyüş yolları aracılığıyla çıkılır. Yakın dönemde teleferiğin yapımı ile bu yolculuk kolaylaşmıştır…

İzlemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.