“Emei Qigong Chan Ve Yi Jing Kalp Enerjisi Belirleyici Şifa Metodu ya da diğer adıyla Doğu Psikolojisi’nin temel ilkeleri bir rahatsızlığın köken sebebini keşfetmenize yardımcı olur ve buradan yola çıkarak bedenin enerjetik dengesini onararak sağlığının düzelmesini veya geri kazanılmasını sağlar.

Hastalık, bir kişinin enerji alanı dengesizleştiğinde -“doğanın gücü”ne ait, Wuji Qi ile uyumlu olmadığında- ortaya çıkar. Seviye 1 ve 2’de, Emei Qigong öğrencileri Wuji Qi’yi nasıl bilgece kullanabileceklerini öğrenirler.

Wuji Qi denge arar. Otomatik olarak dengeyi düzeltmeye çalışır. Wuji Qi sert olanı yumuşatacak, yumuşak olanı sertleştirecektir. Dengeli Wuji Qi iyi bir sağlığa imkan verir. Ancak, dengeyi bulmak sürecinde bazen hastalık yaratabilir.

Wuji Qi, her şeyin tüm doğum-öncesi ve doğum-sonrası enerji bilgisini içerir. Evrenimizin üç âlemi, Gök, Yer ve İnsanlık’tan gelen tüm enerji bilgisini kapsar.

İnsan hastalıklarının kökeni bu üç âlemin enerjileri arasındaki etkileşimlerde yatar. Ne kadar farklı tipte hastalıklar görünürse görünsün, hastalık ne kadar tuhaf olursa olsun, her hastalık Seviye 1’de bahsetmiş olduğumuz beş tip insan hastalığı kategorilerinden birine aittir ve Gök, Yer, İnsanlık alanlarından birine doğru geri izlenebilir.

Emei Qigong’a göre, her şey kalpten kaynaklanır. Duygularınız ve zihin niyetleriniz kalpten doğar; farklı zihin niyetleri farklı düşünce ve kavramlara yol açar; farklı düşünceler farklı davranışlara neden olur; farklı davranışlar farklı alışkanlıklara yol açar; farklı alışkanlıklar farklı mizaçlar yaratır; farklı mizaçlar farklı karakterler haline gelir. Korkunç bir yaşam, bu nedenle, kalpten kaynaklanıyordur. Aynı şekilde iyi bir yaşam da…

İçsel hastalıklar ve yaşam tarzı hastalıklarının köken sebebi mikropartikül kalpte yatar. Bu şifa çalışmasında odaklanılan şey hastalığın kalpten gelen kökenini bulmak ve bunu düzeltmek için gerekli çalışmaları yapmaktır.

mikropartikülChan ve Yi Ching Kalp Enerjisi Belirleyici Şifa Metodu herkesin kendi kaderine sahip olduğunu kabul eder. Kader kişinin karmasının bir tezahürüdür. Hasta olmak kişinin kaderinde olabilir. Ancak eğer kişinin kaderini bilirseniz, kişinin mizacını da bilirsiniz; kişinin mizacından geriye doğru giderek zihin niyetlerini bulabilirsiniz. Eğer bir kişinin zihin niyeti değişirse, o zaman düşünceleri ve kavramları, davranışları, alışkanlıkları, mizacı ve kaderi de değişir.

Beş duyu her tipte his yaratır, bunlar da her tipte duygu ve zihin niyeti yaratırlar. Bir şey ilk kez olduğunda -ilk kez bir duygu ve kişi, yer veya şey arasında bir kesişim olduğunda- bu sadece sanki bir duygunun fısıldaması gibi hücrelere transfer olur ve orada depolanır.

Yıllar geçtikçe, gözlerinizi görmekten ve kulaklarınızı duymaktan alıkoyamazsınız. Duyular tıpkı birer kapı gibidir, sürekli sistemin içine bilgi taşırlar. Bu bilgi mikropartikül kalpte depolanır ve bakiye enerji herhangi bir anda, bir yerde yedi duygu tarafından tetiklenebilir ve süregelen bir acı çekmeye ile ciddi hastalıklara sebep olur. Bakiye enerji zaman ve uzayda mevcut olabilme ve zaman ve uzaydan bağımsız olabilme karakteristiklerine sahiptir.

Eğer kalbinizi hiç temizlemediyseniz, duygular ve Gök, Yer ve İnsanlık’ın enerjileri arasındaki sürekli etkileşim -bunların bazıları zevk bazıları acı verir- kalıplar geliştirir. Dolayısıyla, farklı uyaranlara karşı alışkanlıksal davranışlar geliştirirsiniz, aynı uyaranlar da aynı reaksiyonlara sebep olurlar.

Farz edin ki sizinle sürekli sıkıntılı bir durum yaşıyorum. Bu bilgi mikropartikül kalpte depolanır ve size baktığımda mutsuz olmaya meyilli olurum. Sonra, bana sizi anımsatan bir oyuncu gördüğümde -belki sadece bilinçaltında- moralim bozulur.

Bir başka örnekte, annenizin, babanızın ya da diğer bir otoritenin sizi küçümsediğini ve arkadaşlarınızın önünde sizi utandırdığını düşünelim. Güneş, ay ve diğer yüksek bölgeler bedeninizin göksel bölümüne karşılık gelir, özellikle de baş; ebeveynler ve otoriteler sizden daha üst bir alandadır ve onlara karşı olan reaksiyonlarınız başınızda depolanır. Yaşamın ilerleyen bir zamanında, sizinle dalga geçen bir patronuzun olduğunu farz edelim, her seferinde bunu yaptığında yıllar içerisinde biriktirmiş olduğunuz enerjiye biraz daha ekleyecektir ve dayanılmaz ağrılar veren migrenler tetikleyecektir.

Duyularınızın algılamasını durduramazsınız -böyle yapmanıza gerek de yok. Problem sizin dışınızda değil. İlişkilere ihtiyacımız var; ebeveynlerimize, çocuklarımıza, arkadaşlarımıza, hatta huysuz patronlarımıza bile ihtiyacımız var. Burada odaklanacağımız şey ilişkilerimizin -İnsanlık enerji bilgisi ile etkileşimlerimizin- nasıl duygularımızı bozmayacağıdır. Chan ve Yi Jing Kalp Enerjisi Belirleyici Şifa Metodu size olanlar veya etrafınızda olanlardan bağımsız olarak dengenizi nasıl koruyacağınızın pratik bir yolunu sunar.

IMG_0615 GM

Seviye 1 ve 2’de, Emei Qigong öğrencileri kalbi temizleyerek ve iyi şeyler yaparak erdemlerini nasıl güçlendireceklerini ve karmalarını değiştireceklerini öğrenirler. Şimdi dengeyi nasıl kuracağımıza odaklanacağız. Örneğin, eğer sürekli iyi şeyler yapıyorsanız ancak diğerlerinin sizi yeterince takdir etmediğini düşünüyorsanız, kalbiniz ve duygularınız dengeli değil demektir, sonuçta problemlerle karşılaşırsınız. Bu nedenle iyi insanların yaşamları bazen kısa olur: İyi olmak demek, her zaman bu kişilerin duyguları dengelidir demek değildir.

Buradaki sır kalbi temizlemektir, kalpteki depolanmış bilgileri boşaltmaktır. Beş duyu sürekli kalp ile bağlantıdadır ve enerjiyi ona transfer ederler. Belirli bir enerji, zihin niyeti ile birlikte, belirli, tahmin edilebilir bir bölgede deoplanır. Farklı duyguların tam olarak nerede depolandığı beş organın doğal fonksiyonları ile belirlenir ve Yi Jing ile bağlantı kurar. Yi Jing, fiziksel ve psikolojik deneyimleri ve Gök, Yer ve İnsanlık’ın enerjilerini içerir.

Belirli bir bölgede gittikçe daha fazla enerji depolandığında, daha fazla mıknatıs gibi çekmeye başlar, aynı tipte enerjinin daha çoğunu cezbeder. Doğal olarak, depolanmış enerji bu bölgedeki kan dolaşımını engeller ve toksinlerin, zehirlerin kolaylıkla buraya toplanmasına sebep olur. Sonuç fiziksel ya da psikolojik bir hastalıktır.

Enerji bilgisinin bedende nasıl depolandığını anlarsak, o zaman kişinin gösterdiği semptomları okuyabilir ve salınması gereken enerjinin nerede olduğunu bilebiliriz. O bölgeden enerji bir kez temizlendiğinde, mıknatıs gibi çekim yapamayacaktır.

Kalbi temizlememiz ve depolanmış bilgileri ve pislikleri boşaltmamız gerekli. Kalp depolanmış enerji ile dolduğunda, beş duyunun hücrelere daha da çok enerji göndermesi kolaylaşır. Kalp temiz ve berrak olduğunda, bunun gerçekleşmesi zorlaşır.

Bu nedenle, kalbiniz her zaman temiz olmalıdır.

Seviye 1 kalbi temizlemenin büyük metodunu öğretir. Chan ve Yi Jing Kalp Enerjisi Belirleyici Şifa Metodu’nu kullanarak belirli konulara nasıl yaklaşacağınızı bilebiliriz. Mevcut hastalıkları şifalandırmak ve yenilerinin ortaya çıkmasını önlemek için hedeflenen temizleme düzenli olarak yapılmalı. Kalp tıpkı bir ayna gibidir – her gün, temizlemeniz gerekir.

Kişinin semptomları ve duyguları bedeni ele geçirip olumsuz şekilde etkileyen depolanmış enerji bilgisinin tezahürüdür. Köken sebebin bulunması için yapılan şifa çalışması, depolanmış bilginin yerinin bulunmasını ve enerji bilgisinin beden dışına transfer edilerek affedip unutmayı içerir. Özellikle, aşağıda belirtilen konular önemlidir:

– Birbirini etkileyen farklı anlayışlar ve algıları tersine çevirmek,

– Güçlendirilmiş objeleri kullanarak bakiye enerji bilgisini ortadan kaldırmak.

Bunlar içsel hastalıkları şifalandırmanın birincil metodlarıdır. Birlikte, Wuji Qi ve kalp enerjisi arasında uyumsuzluk olmasından ortaya çıkan problemlerin köken sebeplerini bertaraf ederler.

Duygular ve zihin niyetleri hastalığa sebep olurlar. Duygular ve zihin niyetleri aynı zamanda şifalanmanın da kaynağıdır…”

Alıntı: Emei Qigong 13. Soy Sahibi Grandmaster Fu Wei Zhong, Doğu Psikolojisi: Chan ve Yi Jing Kalp Enerjisi Belirleyici Şifa Metodu