bai yun1227’de Taoist bir keşiş Çin’in dört Budist dağının en yükseği ve en kutsalı olan Emei Dağı’na kutsal bir yolculuk gerçekleştirdi. Keşiş; zirvede veya dağın “yüce kaş” olarak adlandırılan doruğunda meditasyon yapıp oruç tuttu. Böylece dağın ruhani liderleri keşişi bilgelik ve aydınlanmaya ulaştırdılar. Meditasyonunu ve orucunu sona erdirdiğinde “Bai Yun” veya “Beyaz Bulut” adını aldı ve Emei Qigong da denilen Emei Linji Qigong Okulu’nu kurdu.

Emei Qigong karma bir okuldur. Aydınlanmış keşiş, bu kapsamlı sistemi oluşturmak için hemen hemen 3600 farklı düşünce, felsefe ve metodoloji okulundan teknik, bilgi ve öğretiyi bir araya getirdi. Emei, bu okulun ortaya çıktığı dağın adı, Linji Çin’deki en geniş Zen (Chan) Budist mezhebi ve Qigong ise sistemin omurgasıdır.

Ayrıca Emei Qigong Budizm, Karma, Kanyu, akupunktur, bitkisel ilaçlar, Taoist ve Budist Qigong, Taiji, altıncı his tanısı ve tedavisi, demir vücut ve dövüş sanatlarından fikirler, bilgi ve/veya yöntemleri aynı çatı altında toplar. Genel bir tanım yapılırsa Emei Qigong başlangıç aşamalarında, mükemmel bir sağlığı korumanın, kendiniz ve başkaları için hastalıkları tedavi etmenin yöntemlerini öğretir. Aynı zamanda aydınlanmaya ulaşmayı arzulayanlar için de yöntemler gösterir. Tüm bunların ötesinde ise, öğrencilerin yaşam ve evren anlayışlarını derinleştirmek ve varlıklarının her bir yönünü geliştirmek için çalışan kapsamlı bir sistem ve bilgi tabanıdır.

Bodhisattva Samantabhadra, mekânı Emei Dağı olan yüce bir ruh, Grandmaster Bai Yun’a vizyon olarak göründü ve bu öğretileri gelecek nesillere yardımcı olmak için soy sahibinden soy sahibine, ustadan ustaya geçirmesini söyledi. Grandmaster Bai Yun, bu kutsal bilgiyi, unutulması veya yanlış anlaşılmasını engellemek için “Emei Değerli Lotus Kanunu” (Emei Treasured Lotus Canon) adındaki kitapta kayıt altına aldı.