“Mistik Bir Yolculuk: Çin-Emei”

UNESCO’nun koruması altındaki Emei Dağı’nın günümüz yaşamı, geleneksel tarihi mekanları ve doğal yaşamına,
800 yıl önce bu dağda doğmuş olan Emei Qigong’un 13. Soy Sahibi Grandmaster Fu Wei Zhong rehberliğinde yapılan kültürel bir seyahat…

Mistik Bir Yolculuk Çin Emei

Emei Dağı

Emei Dağı Çin’in Leshan şehrinde, Sichuan bölgesinde yer alır. Çin’in kutsal dağlarından biri ve en yükseğidir. Şifa Dağı olarak bilinir. Yüce zirvesi kadim ve gizemli zamanların güzelliğini hâlen sergiler.

Dağ, Chengdu düzlüklerinin güneybatısında yükselen yemyeşil bir perde gibidir. En yüksek noktasının adı Yüce Kaş zirvesidir. Zirve, deniz seviyesinden 3099 metre yüksetedir, neredeyse gökyüzüne dokunuyor diyebiliriz. Zirvenin muhteşem manzarası batıda karlı dağları ve doğuda uçsuz bucaksız ovaları gözler önüne serer.

Çin’in en meşhur ziyaret mekanlarından biri olan Emei Dağı, ilk adımdan itibaren ziyaretçilerini kendine hayran bıraktırır. Ağaçlar neredeyse tüm yıl boyu yeşildir; şelaleleri enfes bir müzikal ziyafet sunar; tüm manzara eşsiz bir güzellik ve dinginlik sergiler.

Doğal güzelliklerinin yanı sıra, Emei Dağı çok eski dönemlere uzanan bir tarihçeye sahiptir. Arkeolojik buluntular, ilkçağlardan beri bu bölgede insanların ikamet ettiğini gösteriyor. 5000 yıl önce, İmparator Xuanyuan (Sarı İmparator), Tao felsefesini öğrenmek için bu bölgeye iki ziyaret gerçekleştirmiş. 1900 yıl önce, bir uygulayıcı burada ilk manastırı inşa etmiş ve bölgeyi tarih kitabında işaretlemiştir. Dağın hemen girşinde yer alan duvar yazısı “Emei Dağı” İmparator Kang Xi zamanında işlenmiştir.

Tarihi boyunca zengin bitki örtüsü ile kendisini mekan edinen insanlara muhteşem görsel güzelliğinin yanı sıra şifa dağıtmış olan Emei Dağı, yarı tropik orman yapısı ile 242 bitki ailesini içeren 3200 farklı çeşit içerisinde dünya mirası sayılan 100’den fazla endemik tür ve tükenme tehlikesi altındaki bitki, çiçek ve ağaç türünü barındırır. Ayrıca bu zengin orman yapısı içerisinde 2300 hayvan türü barınmaktadır. Dağdaki bazı ağaçlar 100 yaşından fazladır.

1966 yılında Emei Dağı, UNESCO tarafından Dünya’nın Doğal ve Kültürel Mirasları arasında eklenerek koruma altında alınmıştır…