heal“Hastalıkların beş türünün nedenlerini kavradığınız zaman, onları farklı bir biçimde tedavi etmeniz ve kendi yaşamınızı da incelemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Yanlış bir kurtuluş fikri öğretenler genellikle hatalı rehberlik ederler. Kimileri bir geliştiricinin hasta olduğunda ilaç almasına veya doktora gitmesine gerek olmadığını, çünkü ilaç tedavisinin sadece durumu kolaylaştırdığını ve hastalığı uzattığını ve hasta olmanın karmik borçları ödemek için bir fırsat olduğunu söylemektedir. Bazıları da kötü karmayı silip atmak için erdem biriktirmenin tüm hastalıkları yok edebileceğini iddia etmektedir. Bir geliştiricinin neticede bir insan olduğunu unutmamalıyız. İnsanlar ilk üç hastalık türünden birine yakalandıklarında, tıbbi tedavi aramadan nasıl iyileşebilirler ki?

Batıl inançları olan bazı insanlara göre bir kişi ne kadar hasta olursa, Tanrı’ya veya ruhlara o kadar çok tapmalı ve ilaçlar, aşılar veya tıbbi tedaviden kaçınmalıdır. Bu tamamen aptalca bir düşünce. İlk üç türdeki hastalıklarla uğraşırken Emei Qigong’un sadece patolojiden kurtulmaya yardımcı olmadığını, aynı zamanda biraz iyi karma sağlayarak hasta kişinin iyi bir doktor bulmasına, doğru ilaç tedavisini almasına ve zamanında tedavi edilmesine de yardım ettiğini bilmelisiniz. Böylece hasta kişi iyileşme şansını gecikmeler nedeniyle kaçırmamış olur.

Eğer geliştiriciler ilk üç türdeki hastalıklara yakalanmışlarsa ve tedaviyi mantıksızca reddediyorlarsa, bu ellerindeki fırsatlardan vazgeçmeleri demektir. Bir uygulayıcı beş tür hastalık olduğunu bilmiyorsa, hastalıkları karıştırabilir veya belki diğer okulları küçük görebilir ve hiçbir sınırlama koymadan kendi tekniklerini övebilir. Böylece masum insanlar uygulayıcının gücüne körü körüne tapmaya başlar ve uygun tıbbi tedavi aramayı bırakır ve tedavilerinde belki de ölümlerine yol açacak gecikme başlamış olur. Bu tür trajedilere çok sık rastlanmaktadır.

Kimse hasta olmak istemez. Hasta olmak insan yaşamının sekiz acısından biridir. Peki, bu hastalıklardan nasıl korunacağız? Tecrübeli biri olarak diyebilirim ki hastalıktan kaynaklanan acıların meydana gelişlerini azaltmanın iki yolu bulunur. Birincisi, kişinin pozitif qi’sini artırarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesidir. İkinci yol ise aydınlanma yolunda yürüyerek kötü karmadan gelen gücü uzlaştırmak ve hayır dualarını artırmaktır. Böylece hastalık gelse bile, hafifletilecek ve etkisiz hale getirilecektir.

Tam tersine, hayır duası almamış insanların orta halli hastalıkları daha ciddi olanlara dönebilir, ciddi hastalıkları ise kritik bir hal alabilir. Onlar iyileşme şansını kaçıracak ve hastalıkları telafisi imkânsız bir felakete dönüşecektir. Bu durum genellikle son iki hastalık türünde yaygındır.

Kişi acıdan geçekten uzaklaşmak istiyorsa, tek yol aydınlanmış bir hale erişmektir. Bu noktada kişinin acıları olmayacaktır. Hastalıklardan kaynaklanan fiziksel acılar oluşsa da aydınlanmış kişi onu sakince karşılar ve zihinsel ve duygusal acı hissetmez.

Zaman akıp gidiyor, tabii ki hayatımız da. Sabit kalan ise uzay. Kader ve karma da hareket ediyor. Evren zaman ve uzayın bir bileşimidir. Kaderi ve kötü karmanın gücünü size ulaşmadan değiştirmek için yaşamın ilerleyen programını iyileştirmek kesinlikle mümkündür. Kişi büyük hayır duaları biriktirdiğinde ve kötü karmanın gücünü en aza indirdiğinde, karmanın tetiklediği hastalıklar engellenebilir. Ayrıca bu evrende bize yardım edip bizi koruyacak birçok soy sahibi ve gerçekten aydınlanmış insanlar var.

Eğer kişi kötü karma yaratmaya düşkünlük gösterirse, tehlike anı geldiğinde dua etmek genellikle işe yaramaz. Ölümcül hastalıklardan kaçınmanın en büyük yöntemi iyi eylemler biriktirmek, daha az kötü karma yaratmak ve daha fazla kötü karma yaratmaktan uzak durmaktır. Hastalık, bir dış yaralanma veya yüzeyde mikrobiyal bir enfeksiyon olabilir, ancak kökünde geçmişe dair kötü bir karma bulunduğunda, sorunu çözmek için hem belirtilere hem de kök nedene hitap edilmelidir. Belirtilere odaklanır ve kök nedeni çözmeden bırakırsanız, felaketi bu seferlik atlasanız da bir dahaki sefere atlatmanız bu kadar kolay olmayacaktır. Dolayısıyla iyi işler yapmak, erdemleri biriktirmek ve kötü karma yaratmaktan uzak durmak sadece bu yaşamda şans, huzur veya neşe değil, gelecek yaşamlarınız için de iyi etkiler getirir. Her toplumdaki tüm insanlar bunları yapsaydı, insanlığın barışı öngörülebilir ve gerçek olurdu.

Emei Qigong dünyevi kanunlardan bağımsız değildir. Kişi hastalığın beş nedenini göz önünde bulundurarak hastalık yüzünden acı çekmekten kurtulmanın yöntemlerini tam olarak anlamalı ve en nihayetinde kötü talihten sakınmalı ve hayırlı bir durum yaratmalıdır.”

Alıntı: Emei Geleneği 13. Soy Sahibi Büyük Usta Fu Wei Zhong, Şifa Sanatları