“Çince bir kelime olan “Bi”, temizlemek, ıslah etmek, ortadan kaldırmak anlamına gelir. “Gu” ise 5 tip tahıldan bahseder.

Çinliler tahıl mahsüllerinin 5 ana gruba bölündüğünü düşünürler:

 • Pirinç ailesi
 • Buğday ailesi
 • Mısır ailesi
 • Büyük Fasulye ailesi
 • Küçük Fasulye ailesi

Bi Gu, Çinli geleneksel Qigong ustalarınca çok yüksek seviye Qigong geliştirme ve eğitme metodu sayılır. Yaşamı beslemek, hastalıkları gidermek ve özellikle meditasyon ve diğer durgun Qigong geliştirme yöntemlerinde, uygulama becerilerini yükseltmek için önemlidir.
Kadim Çinliler genellikle Bi Gu hâline girmenin sadece uzun süreli bir Qigong geliştirme çalışması ve başarılı Qigong Usta’larından alınacak özel bir eğitim ve enerji nakli ile mümkün olduğuna inanırlar. Bu her zaman gizemli bir fenomen olmuştur. Üstün Bi Gu hâline ulaşmış uygulayıcılar bunu ‘Tao’ya ulaşmak’, ‘Ölümsüz Olmak’ ve ‘Buddha Olmak’ gibi addetmişlerdir.

96Tam anlamıyla Bi Gu, tahıl yememek demektir.
Özünde ise Bi Gu, hiçbir tahıl, et ve bazen katı gıda alımı olmadan
normal yaşam fonksiyonları sağlıklı bir şekilde devam ettirilirken
elde edilen bir ‘hâl’dir. 

Qigong aracılığıyla Bi Gu becerisini geliştirmek için beş ana yol vardır. Başarılı Qigong veya diğer enerji geliştiricileri/uygulayıcıları, uzun süreli içsel enerji uygulamaları yapıp bedenlerinde yeterli miktarda Qi biriktirdikleri zaman, Qigong klasiklerinde “Qi bol ve bereketli olduğunda, kişi yemek yeme ihtiyacı duymaz” denilen hâle ulaşırlar. Tahıl ve et tüketimi doğal olarak azalır veya durur. Bu, genel geliştirme ve uygulama yoludur.

Yanı sıra özel Bi Gu metodu uygulanarak, Bi Gu bilgisinin uyarılması yoluyla ya da kendi kendine başlatarak da Bi Gu hâline girilebilir. İlk metoddan farklı olarak, bu yöntemlerde uzun süreli uygulamalar ya da özel eğitimler yoktur. “İksir’i almak ve mideyi küçültmek” prosedürü, Qigong uygulayıcısının kendi kendine Bi Gu hâline girmesini sağlar, bu durumda diğer bir başlatma metodu olan bir Qigong Ustası’nın Bi Gu Qi bilgisini Bi Gu katılımcısına iletmesi ve mideyi “uykuya yatırması” -ya da diğer bir deyişle- midenin sindirime ait bazı sıradan fonksiyonlarını kapatmasına gerek yoktur.

Emei Qigong Bi Gu Eğitimi’nde Bi Gu teorisi ve genel bilgilerin yanı sıra, uygulamayı başlatmak için ve devamında kullanılacak olan İksir’i Alma, Mideyi Küçültme, Üçlü Yeme, İksir’i Toplama ve Meditasyon Kapanış metodları öğretilerek kişinin kendi kendine başarılı bir Bi Gu uygulaması yapabilir hale gelmesi sağlanır…

Bİ GU’NUN ETKİ VE FAYDALARI

Çin’de Bi Gu yaygın olarak bilinir, önemli etkileri aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • şifaya yardımcı olur, hastalıktan korur
 • iç organları temizler
 • kiloyu dengeler
 • toksinlerin ve diğer zararlı maddelerin vücuttan atılımını sağlar
 • bitkilerin ve batı tıbbı ilaçlarının şifalı etkilerini kuvvetlendirir
 • zihinsel berraklığı ve ruhsal farkındalığı artırır
 • sakin ve zevk veren duygular yaratır
 • cildi besler, teni güzelleştirir
 • Qigong uygulamalarının performans ve başarısını geliştirir
 • insan bedeninin gizli yeteneklerini ortaya çıkarır ve teşvik eder

Emei Qigong 13. Soy Sahibi Grandmaster Fu Wei Zhong’un Çin ve Amerika’daki 10.000’in üzerinde Bi Gu çalışmasından edindiği gözlemlere göre:

 • Bi Gu son derece güvenlidir.

Ne kadar uzun süre ya da hangi seviyede yaparsanız yapın, doğal olarak yapıldığı taktirde, bedene sadece fayda verir ve hiçbir zararı yoktur.

 • Bi Gu insan bedenindeki enerji meridyenlerini ve kanallarını düzenlemede, iç organların fonksiyonlarını iyileştirmede yararlıdır.

Çeşitli hastlıklar karşısında sadece Qigong Formları’nı uygulayarak ya da bitkisel tedavi ile elde edilecek şifalanma sonuçları ile karşılaştırıldığında daha mucizevi ve daha hızlı sonuçlar ortaya çıkarır.

Özellikle yüksek tansiyon, yüksek kolestrol, diyabet, bronşit, akciğer rahatsızlıkları, şişmanlık, sinüzit, kalp rahatsızlıkları, sindirim rahatsızlıkları, yakını görememek, tümör ve kanserlerde etkilidir.

 • Bi Gu insanların gizli yeteneklerini ortaya çıkarır ve uygulayıcıların performans ve gelişim durumlarını artırır.

Bi Gu fenomeni aslında tamamen gizemli bir olay değildir. Grandmaster Fu, 20 yıldan fazla süredir verdiği Bi Gu seminerleri sonrasında yaptığı gözlemlerde, Bi Gu hâlinin herkesin sahip olduğu gizli bir yetenek olduğunu söylüyor. Katı gıda ile beslenmenin bizim doğal bir içgüdümüz olduğuna dair olan inanç ve günde üç öğün yemek yeme alışkanlığı sonucunda çok az bir insan kendilerinde bu yeteneği ortaya çıkarabilmiştir…

QIGONG Bİ GU ve OLAĞAN ORUÇ ARASINDAKİ FARKLAR

Dünyanın birçok ülkesinde gıda perhizi terapisi uygulamaları yapan yerler vardır. Ancak, olağan oruç ve gıda terapisi yöntemleri Qigong Bi Gu’dan tamamen farklıdır. Bi Gu’da oruç, yapılan uygulamaların sonucunda veya enerji bilgisi teşviki ile doğal olarak kendiliğinden ortaya çıkar.
Aşağıdaki listede olağan diyetler ve Emei Qigong Bi Gu arasındaki temel farkları bulabilirsiniz:

Grandmaster_Fu 1EMEI QIGONG Bİ GU

-Doğal olarak başlar.
-Açlık hissi olmaz -eğer olursa “Emei Üçlü Yeme” olarak adlandırılan Qigong uygulaması ile giderilir.
-Bireysel gıda terapisi ile kişi için doğru olan yiyecekler belirlenir, düzenli uygulama kiloyu dengeler.
-Kişi kendi başına her zaman her yerde uygulayabilir ve normal aktivitelerine devam eder.
-Qi Usta’sından mide kanallarını açıp kapama için enerji nakli alınır veya “Emei İksir’i Alma” metodu ile kişi kendi kendine bunu yapar.
-Uygulama ile doğal olarak ortaya çıkar.
-Nasıl teşhis konulacağını öğretir böylece uygulayıcı doğru bir yeme biçimine kavuşup buna devam edebilir.

OLAĞAN TERAPİ/DİYET/ORUÇ

-Anında başlar.
-Açlık hissini bastırmak çok zordur.
-Kilo kaybı olur -genellikle ciddi miktarda sıvı kaybedilir- oruç /diyet/terapi bittiğinde kilo geri gelir.
-Genellikle özel bir uygulama merkezinde yapılması gerekir ve gündelik aktiviteler azaltılarak dinlenme modunda geçirilir.
-Medikal destek uzmanlarının denetimi gerekebilir.
-Uygulamaya devam etmek için sürekli bir kararlılık gerektirir.
-Doğru yeme alışkanlıkları kazanmak için bireyin bedenindeki değişiklikleri geliştirmeyi dikkate almaz…”

*** Bilgiler Emei Qigong 13. Soy Sahibi Grandmaster Fu Wei Zhong’un yazılarından derlenmiştir.